Waste Busters
Waste Busters

Wywiady 14 kwietnia 2024

“Chcę wyjść na spotkania z biznesem” – rozmowa z nowym prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej Maciejem Bagińskim.

Spotkałam się z Maciejem Bagińskim, nowym prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH), aby porozmawiać o jego planach na rozwój tej organizacji oraz o współpracy z firmami. Z tej rozmowy dowiecie się, jak wasze firmy mogą zaangażować się w projekty rozwojowe lub takie, które bezpośrednio ratują ludzkie życie. Przekazana pomoc może być ujęta w raportach zrównoważonego rozwoju. Maciej jest gotowy do rozmów z ESG, ponieważ sam wiele lat zarządzał finansami przedsiębiorstw, zna korporacje od kuchni i wie, jakich wskaźników i informacji należy im dostarczyć. Jednocześnie od 15 lat jeździ za granicę z PAH, sam jest pracownikiem humanitarnym i widział tzw. piekło na Ziemi. Pozostaje jednak optymistą, który wierzy, że na tej Ziemi jest miejsce dla każdego.
“Nasz zespół zna język korporacji, wiemy, jakich wskaźników potrzebują. (…) To sytuacja win-win. One przekazują pieniądze na niewiarygodne projekty, dzięki nim możemy działać. W zamian dostarczamy im wskaźniki do raportowania oraz materiały wizerunkowe. Nie widzę w tym nic złego”.

Wywiady 9 stycznia 2024

Dla działów komunikacji greenwashing to dziś ryzyko zawodowe” – rozmowa z Anną Kulą, ekspertką komunikacji i zrównoważonego rozwoju.

Jak mówić o firmie i produktach, nie narażając się na greenwashing? Jakie przepisy powinniśmy poznać, pracując w komunikacji korporacyjnej, marketingu, reklamie czy PR, uogólniając w komunikacji? Czy PR w ogóle powinien się zajmować się ESG? Jeśli zadajecie sobie podobne pytania, to przeczytajcie rozmowę z Anną Kulą, która na co dzień zajmuje się popularyzacją wiedzy z zakresu ESG wśród ekspertów właśnie komunikacji. Anna ma sobą kierowanie działaniami komunikacyjnymi i rzecznikowanie m.in. w Euro Banku SA i centrum handlowym Wroclavia, a obecnie prowadzi własną agencję doradczą. Poznałyśmy się w Akademii Koźmińskiego, gdzie Anna prowadziła wykład na studiach podyplomowych z CSR.

Wywiady 15 grudnia 2023

“Obalmy mity dotyczące ESG”. Wywiad z Magdą Andrejczuk, dyrektorką ds. ESG mBanku. 

Rozmowa z Magdą Andrejczuk przeszła moje oczekiwania co do tego, ile o ESG jestem w stanie dowiedzieć się podczas półtoragodzinnej rozmowy z praktyczką. Skupiłyśmy się na raportowaniu zgodnie z ESRS-ami, jest też co nieco o analizie podwójnej istotności, ale przede wszystkim Magda obaliła kilka solidnych mitów. Magda Andrejczuk jest ekonomistką i socjolożką z 13-letnim doświadczeniem w […]

Wywiady 4 października 2023

“Żaden inwestor nie kupi spółki giełdowej, która jutro padnie”.  O zielonych finansach rozmawiam z Robertem Adamczykiem, głównym specjalistą środowiskowym w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

Z tej rozmowy dowiecie się, czym jest taksonomia, zielone finanse, ESG, jak zmienia się postrzeganie inwestorów co do tego, co jest dobrą a co złą inwestycją. Robert Adamczyk w EBRD zajmuje się zrównoważonym rozwojem, oceną ryzyk środowiskowych i społecznych, koncentrując się zwłaszcza na sektorach przemysłu ciężkiego i energetyki. Jest członkiem zespołu roboczego EFRAG (European Financial Reporting Advisory Group), który odpowiada za tworzenie standardów raportowania zrównoważonego rozwoju (ESRS) zgodnie z CSRD i SFDR.

“Od ponad dwudziestu lat banki i inwestorzy wiedzą, że klimat będzie kosztował. Nie jest to nagła tendencja i sektor finansowy jest już nastawiony na wspieranie tych technologii i inwestycji, które będą proklimatyczne. Tu pojawiają się taksonomia, zielony ład i wszystkie inne tendencje europejskie. Trzeba przyspieszyć transformację i umożliwić inwestorom, małym i dużym, przekierowanie strumienia finansowania w zieloną stronę.”

Zapraszam Was do lektury wywiadu z Robertem Adamczykiem.

Wywiady 7 września 2023

“Gdyby tylko dać startupom sprzyjające warunki, to całkowicie zmienilibyśmy biznes”. Rozmowa z prof. Bolesławem Rokiem.

Nazywamy go ojcem polskiego CSR-u. Od trzydziestu lat Bolesław Rok rozmawia z biznesem i przekonuje go do obrania kursu w stronę zrównoważonego rozwoju. Ja w tym roku miałam okazję wysłuchać wielu jego wykładów jako uczestniczka studiów podyplomowych z obszarów CSR i ESG na Akademii Leona Koźmińskiego, które stworzył podobnie jak Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu ALK. Profesor jest współzałożycielem Forum Odpowiedzialnego Biznesu, autorem Rankingu Odpowiedzialnych Firm, inwestorem i mentorem dla startupów. 

“Jestem od tego, aby przekonywać innych, że nasze działania naprawcze nadal mają sens.” –  na Wastebusters dzieli się z nami swoimi nadziejami na to, jak biznes zmieni się w ciągu najbliższych lat. Znajdziecie tu również wskazówki, jak poradzić sobie z climate grief i poczuciem beznadziei. Mi ta rozmowa bardzo pomogła. Więcej po niej wiem i lepiej się po niej czuję. Serdecznie zapraszam do lektury.

Wywiady 28 sierpnia 2023

“Działajcie, zanim będziecie w pełni gotowi” – rozmowa z Karoliną Długosz i Mateuszem Krawczyńskim z Netguru, B Corpem, który formalnie zobowiązała się do pozytywnego wpływu na społeczeństwo i środowisko. 

“Let’s make tech for good. Together” – przeczytamy w zakładce Sustainability na stronie internetowej Netguru, polskiej spółki oferującej cyfrowe usługi IT klientom na całym świecie. Chciałam u źródła sprawdzić, co kryje się za tym hasłem i dowiedzieć się więcej o wkładzie polskiego B Corpu w zieloną transformację biznesu. Do rozmowy zaprosiłam dwie osoby z Netguru: Karolinę Długosz, menadżerkę ESG, Diversity & Inclusion, laureatkę nagrody “People who change business” FOB-u oraz Mateusza Krawczyńskiego, dyrektora odpowiedzialnego obecnie za budowanie zespołu Green Tech.

Wywiady 14 sierpnia 2023

“Nawet gdyby zakręcić dzisiaj wszystkie kurki emisyjne, a jest to kompletna utopia, to i tak nie rozwiązałoby to od ręki problemu globalnego ocieplenia […]”. Rozmowa z Marcinem Milczarskim, socjologiem i ekspertem ESG.

“Chodzi o to, żeby połączyć to, co opłacalne z tym, co środowiskowo konieczne i społecznie niezbędne. Ja po 7 latach zakończyłem pracę w trzecim sektorze, przeszedłem do biznesu i mam poczucie, że jedyny realny kierunek to rozmowa z przedsiębiorstwami o ich korzyściach w kontekście zrównoważonego rozwoju. Nie odwrotnie. […] Przekonywanie biznesu, że powinien się zmienić […]

Wywiady 4 sierpnia 2023

Czy mięso komórkowe będzie eko? Czy będzie zdrowe? Czy będzie etyczne? Odpowiedzi udziela Karolina Chodkowska, naukowczyni, dr n. rolniczych w dziedzinie weterynarii, kierująca pracą zespołu badawczego firmy LabFarm.

“Pojedyncze firmy wprowadziły już swoje produkty na rynek, ale w międzyczasie odeszły od antybiotyków, odeszły też od surowic zwierzęcych i szeregu innych dodatków, właściwie od wszystkiego, co jeszcze trzy lata temu było zarzucane produkcji mięsa komórkowego.” 

Przed Państwem rozmowa z Karoliną Chodkowską, doktorką nauk rolniczych w dziedzinie weterynarii, kierowniczką R+B w LabFarm, pierwszej w Polsce firmie pracującej nad produkcją mięsa komórkowego. Moja gościni jest jedyną reprezentantką z Polski w gronie stu ekspertek i ekspertów obradujących w Brukseli w ramach Scientific Colloquium 27 “Cell culture-derived foods and food ingredients”, na zaproszenie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), odpowiedzialnego za dopuszczenie produktów spożywczych na rynek. Do tej pory, a mamy początek sierpnia 2023 r., mięso komórkowe zostało dopuszczone do sprzedaży w USA i Singapurze. Z tego, co dowiedziałam się od Karoliny, ważne są nie tylko czynniki ekonomiczne. “Na razie koncentrujemy nasze wysiłki na tym, aby to mięso było etyczne i zdrowe. Musi się docelowo wpisać w politykę zrównoważonej produkcji.” Z tej rozmowy dowiecie się m.in., jak powstaje mięso komórkowe, czy trzeba zabijać w tym celu zwierzęta, czy mięso komórkowe zawiera antybiotyki i jaki będzie jego przypuszczalny ślad środowiskowy.

Wywiady 6 czerwca 2023

Czy trzeba być inżynierem, aby policzyć ślad węglowy? O kulisach pracy w ESG, wyzwaniach środowiskowych branży spożywczej i przyszłości tworzyw sztucznych – mówi Grzegorz Bobek, menedżer ds. ochrony środowiska w grupie spółek DANONE.

Z Grzegorzem Bobkiem rozmawialiśmy o zarządzaniu obszarem ESG w grupie spółek Danone (Danone, Żywiec Zdrój i Nutricia), o tym, jak wygląda u nich współpraca z zarządem oraz centralą, jak wyłaniane są ryzyka środowiskowe i społeczne. Jednak najbardziej ciekawił mnie sam warsztat pracy Grzegorza, chociażby to, jak oblicza ślad węglowy tak dużej korporacji, szczególnie w tym […]

Wywiady 3 kwietnia 2023

Mięso komórkowe czy robaki? Co jest alternatywą dla tradycyjnych hodowli zwierząt. Rozmowa z Romualdem Zabielskim, profesorem zwyczajnym SGGW i naukowcem PAN (cz.2).

Bardzo łatwo jest ulec manipulacji, czyli greenwashingowi, jeśli oferuje się nam produkt, którego nie jesteśmy w stanie zrozumieć. I tak jest w przypadku mięsa komórkowego. Bazujemy na tym, co przekazują nam sami producenci. A ci zasłaniając się patentami, nie mówią nam wszystkiego. Co przed nami ukrywali ujawnia Romuald Zabielski, profesor zwyczajny na wydziale weterynarii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) oraz członek korespondent Polskiej Akademii Nauk, mój rozmówca. Z rozmowy dowiecie się również, jakie zalety mają hodowle jadalnych robaczków oraz czy wielkoformatowe rolnictwo może być przyjazne środowisku.

Wywiady 30 marca 2023

Jeśli nie ule i sadzenie lasu, to co? Rozmowa z profesorem Romualdem Zabielskim o dobrych praktykach dla bioróżnorodności.

Samodzielne podejmowanie działań mających na celu wspieranie różnorodności, o ile nie mamy odpowiedniej wiedzy i kompetencji, przyniesie najprawdopodobniej odwrotny skutek. Sporo z nas już się o tym przekonało. O to, co zrobić, aby nasze działania przynosiły dobre skutki, aby dokonywała się dobra zmiana, ale jednocześnie, aby te działania nie pochłonęły całego naszego czasu w pracy, zapytałam profesora zwyczajnego nauk weterynaryjnych w SGGW, członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk Romualda Zabielskiego. Rozmawialiśmy 3,5 godziny, dlatego wywiad publikuję w dwóch częściach. Przed Wami pierwsza część poświęcona dobrym praktykom stosowanym przez firmy w szczególności pszczołom, łąkom i lasom. Jak to zrobić, aby nie posądzono nas o greenwashing?

Wywiady 14 marca 2023

Czy uda się skomercjalizować polski wynalazek, który może rozwiązać problem z wodą na całym świecie? Rozmowa z Bartoszem Kruszka, naukowcem i twórcą nanoproduktów Nanoseen. 

Kiedy Bartosz Kruszka wrzuca na LinkedIn post o swoim wynalazku, pierwszych na świecie nanomembranach NanoseenX, które pozwalają na tanie i ekologiczne odsalanie wody morskiej, pojawia się pod nim masa pytań. Prośby o kontakt płyną z całego świata. Pozyskanie wody do picia dla rolnictwa i przemysłu z mórz i oceanów, które pokrywają 71% powierzchni Ziemi, może być ratunkiem dla naszego i przyszłych pokoleń. 

“Zainteresowanie przerosło nasze wyobrażenie, jednak chodzi nam o dużą zmianę. Potrzebujemy rozwinąć skrzydła na wielką skalę, ponieważ nasze nanoprodukty mogą pomóc wielu ludziom na świecie”. 

Bartosz wdraża już pierwsze projekty w Afryce, Azji i w Polsce. Klienci pojawiają się zewsząd. Otrzymuje zapytania z firm i od przedstawicieli państw. Jednak to, czego potrzebuje, aby skomercjalizować swój wynalazek to wizjoner i filantrop na miarę Bila Gatesa.

Wywiady