Waste Busters
Waste Busters

artykuł 28 lutego 2024

Fala regulacji ESG. Krótki przewodnik po dyrektywach zrównoważonego rozwoju w UE.

W tym wpisie znajdziecie najważniejsze regulacje z obszaru ESG obejmujące kraje Unii Europejskiej. Pod każdym tytułem zamieściłam oryginalną nazwę dyrektyw i rozporządzeń oraz link do ich najnowszej wersji. W ESG dzieje się naprawdę dużo. Osobiście potrzebowałem wszystko podsumować i zebrać pod jednym dachem. Wpis będę na bieżąco aktualizować.

Unia Europejska (UE) jest globalnym liderem regulacji dotyczących zrównoważonego rozwoju. Regulacje te obejmują różnorodne aspekty, takie jak sprawozdawczość korporacyjna, projektowanie produktów czy należyta staranność w łańcuchu dostaw. Zrozumienie zakresu i implikacji tych regulacji ma kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw działających w UE oraz tych zaangażowanych w handel transgraniczny.

Zapoznaj się z regulacjami, które mogę dotyczyć również działalności Twojej firmy.

Update: 16 marca 2024 r.

artykuł 7 listopada 2023

Podwójna istotność w raportowaniu ESG. Co to jest i jak to się robi? Na podstawie European Sustainability Reporting Guidelines (ESRG).

Zacznijmy od początku. Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) wprowadziła obowiązek raportowania czynników ESG. Informacje, które musimy zawrzeć w raporcie określamy zgodnie ze standardami ESRS (European Sustainability Reporting Standards). Selekcja ESRS-ów leży po naszej stronie. Sami musimy wybrać te, które są istotne. Co to znaczy istotne? Dla kogo istotne? W jakiej perspektywie czasowej? Na te, i kilka innych pytań odpowiemy po przeprowadzeniu analizy podwójnej istotności (double materiality assessment). Zapraszam do przeczytania artykułu.

Fotografka: Anna Kwasek-Pawlik, moja siostra globtroterka

artykuł 13 lutego 2023

Słownik pojęć ESG

W ESG (Environmental, Social and Governance) i zrównoważonym rozwoju zaczyna pojawiać się coraz więcej pojęć, akronimów, dyrektyw, organizacji etc. Zebrałam to wszystko dla Was w jednym miejscu. Korzystajcie, piszcie do mnie, jeśli czegoś brakuje. Słowniczek będę aktualizować na bieżąco.

artykuł 6 października 2022

Dyrektywa CSRD. Kto, co i kiedy będzie raportował.

50 tys. spółek w Europie będzie musiało raportować o swoim wpływie na środowisko w sposób usystematyzowany, regularny i zgodny z unijnymi standardami. Celem CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), nowej dyrektywy dotyczącej sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju, jest przejrzystość, dostępność i wiarygodność przekazanych informacji. Czy Twoja spółka będzie objęta nowymi przepisami? Kiedy wejdą w życie? Co konkretnie trzeba będzie raportować i w jaki sposób?

artykuł 25 kwietnia 2022

Plastik – co to właściwie jest? Czyli wszystko o tworzywach sztucznych

Boom na plastik trwa niezmiennie od lat 50’tych, czyli od kiedy produkujemy go na masową skalę. Jest to niezwykle lekki i wytrzymały materiał, który można wyprodukować tanio i w wielu różnych wariantach. Mamy plastikowe opakowania (40% całkowitego zużycia tworzyw sztucznych), naczynia kuchenne, elektronikę, tekstylia, części samochodowe i meble oraz większość urządzeń i pomocy medycznych. Wszystkie te przedmioty stanowią ważną część naszego życia, a nieraz pozwalają na jego ratowanie. Ale czy na pewno musimy jeść lody z lodziarni jednorazowymi, plastikowymi łyżeczkami jeśli możemy poprosić wafelek?

artykuł 25 października 2021

Moda na modę przeminęła. Czas na ponadczasowość!

Kiedy słyszymy, że trzeba w końcu zacząć żyć bardziej eko, odpowiadamy szybko i bez refleksji “tak, tak, tylko …nie wiem, jak się do tego zabrać”.

artykuł 25 października 2021

Bądź jak Wastebusters

Kiedy słyszymy, że trzeba w końcu zacząć żyć bardziej eko, odpowiadamy szybko i bez refleksji “tak, tak, tylko …nie wiem, jak się do tego zabrać”.

poradnik dla domu 20 października 2021

Jak zrobić najlepszy prezent na świecie, nie zaśmiecając świata

Urodziny, imieniny, wieczór panieński, wieczór kawalerski, pępkowe, narodziny dziecka, Boże Narodzenie, Mikołajki, Walentynki, parapetówka, ostatni dzień w pracy, zdany egzamin, awans, rocznica ślubu, pierwszy dzień w szkole, a ostatnio nawet…

poradnik dla biznesu 20 października 2021

Krótka lista dla początkujących Wastebusterów

Kiedy słyszymy, że trzeba w końcu zacząć żyć bardziej eko, odpowiadamy szybko i bez refleksji “tak, tak, tylko …nie wiem, jak się do tego zabrać”.

poradnik dla biznesu 20 października 2021

Event zero waste – jak zorganizować event nie rujnując przyrody

Od kilkunastu lat przyglądam się kulisom imprez firmowych na dużą skalę. Oczywiście z dwuletnią przerwą na czas pandemii. Teraz jednak wracam do tego tematu, ponieważ koronawirus odpuszcza, więc zapewne zaczną się w tym roku pikniki firmowe, imprezy dla klientów, koncerty etc. No i dobrze, bo takie wydarzenia mają moc, to kotwica dobrych wspomnień i często świetna zabawa. Każdy z nas jej potrzebuje. Jednak może tym razem uda nam się zorganizować nasz Event bez skutków ubocznych dla planety? Ostatni piknik, na którym byłam, zwieńczyły trzy ogromne (5 m długości) kontenery, z których dosłownie wysypywały się odpady.

Tak nie musi być! Od tamtego czasu spisuję pomysły na to, w jaki sposób możemy ograniczyć nasz imprezowy Waste. Zapraszam Was do zapoznania się z moją listą. Organizujecie imprezę firmową? Skorzystajcie z niej. Macie nowe pomysły, na które nie wpadłam? Napiszcie do mnie, uzupełnimy listę o Wasze podpowiedzi.

Zróbcie Event w stylu Zero Waste. Zaskoczcie pozytywnie Waszych gości. Zostanie świetne wspomnienia, nie śmieci.

poradnik dla biznesu 20 października 2021

Jak zmniejszyć waste w biurze?

Aby zmniejszyć marnotrawstwo, musisz do swojego pomysłu przekonać jeszcze kilka osób w swojej firmie. Niech wspólnie z Tobą zostaną ambasadorami tych zmian. No i zacznij od zadań, które będą dla Ciebie najprostsze. Ta lista może Ci pomóc.

Artykuły