Waste Busters
Waste Busters

Artykuły

Artykuły

Jak zrobić najlepszy prezent na świecie, nie zaśmiecając świata

Urodziny, imieniny, wieczór panieński, wieczór kawalerski, pępkowe, narodziny dziecka, Boże Narodzenie, Mikołajki, Walentynki, parapetówka, ostatni dzień w pracy, zdany egzamin, awans, rocznica ślubu, pierwszy dzień w szkole, a ostatnio nawet Wielkanoc czy Halloween. Z pewnością listę okazji, by dać sobie prezenty, możecie uzupełnić o jeszcze kilka pomysłów. Są też osoby, które dają prezenty bez okazji. A niestety tylko nieliczne prezenty są trafione. Pozostałe tworzą gigantyczne góry śmieci, bo w końcu trafiają do śmietnika.

Co zatem jest alternatywą? Oto moja lista pomysłów na prezenty, które nie zaśmiecą świata.

Wspólnie spędzony czas
Zabierz kogoś do muzeum, przejażdżkę rowerową, koncert, film na świeżym powietrzu, wycieczkę niespodziankę. Twój czas poświęcony na wybór i organizację tego wydarzenia, jak i sam udział w nim, będzie świetnym prezentem.

Rozwój osobisty i zawodowy
Jeśli wiesz, czym ta osoba się interesuje, sprezentuj jej książkę, kurs, warsztaty lub udział w konferencji. Sami nie korzystamy z takich okazji przekonani, że nie znajdziemy czasu. Prezent w postaci warsztatów motywuje do lepszej organizacji i rozwoju osobistego.

Twoja wiedza
Możesz zaoferować komuś swój czas i usługi. Najlepszym prezentem, jaki dostałam od mojej siostry Ani, była pomoc w aranżacji tarasu. W kilka godzin mój taras zaczął wyglądać ładnie i przytulnie. Może ty też możesz komuś w czymś pomóc. Może znasz się na modzie i stylizacji. Możecie wspólnie zrobić porządek w szafie. 🙂

Rękodzieło
Kreatywnym prezentem może być własnoręczny rysunek, wiersz, kubek, kompozycja kwiatów, fotoalbum lub multimedialna prezentacja. Wykorzystaj swój talent. Nawet jeśli nie do końca w niego wierzysz, spróbuj. Zobaczysz, jak to działa. Prezent wykonany własnoręcznie, wymagający inicjatywy jest zawsze udany, nawet jeśli nie jest perfekcyjny.

Coś namacalnego
Są okazje, które wymagają od nas namacalnego, pięknie zapakowanego prezentu, który zrobi wrażenie. Jeśli potrzebujesz takiego prezentu, postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o aktualnych potrzebach osoby obdarowywanej. Może uda Ci się porozmawiać z kimś, kto zna tę osobę lepiej niż Ty. Dobrym rozwiązaniem jest voucher do ulubionego sklepu. Jeśli chcesz jednak dać konkretną rzecz, to zapewnij, że jest możliwość zwrotu, jeśli nie przypadnie tej osobie do gustu, lub po prostu okaże się niepotrzebna. Dobrze jest też zapewnić, że prezent może zostać przekazany komuś innemu, jeśli obdarowywana osoba będzie miała takie życzenie.

Zaproszenie do swojego domu
Zaproszenie kogoś do swojego domu to najbardziej wyjątkowy prezent. Pokazuje, że posiadacie więź. Możesz przygotować dla kogoś śniadanie, obiad lub kolację. Z pewnością będzie to milsze, niż wspólne wyjście do restauracji. Twój czas i starania, nawet jeśli jedzenie nie wyjdzie perfekcyjnie, będą z pewnością docenione. W razie awarii możesz zamówić pizze. To nadal będzie wspaniały prezent i fajne wspomnienie. Osobiście uwielbiam zapraszać przyjaciół do domu na niedzielne śniadanie. Dlaczego nie miałabym tego zrobić w ramach prezentu?

Jeśli macie jakieś swoje pomysły na nieśmieciowe prezenty, to proszę piszcie. Uzupełnimy powyższą listę.

< wstecz